«ОПТІМУС АГРО» – етапи розвитку
Сьогодні «ОПТІМУС АГРО» – один з лідерів серед агропідприємств України. Багато років компанія входить в топ-рейтинги переробників та експортерів сільгосппродукції, яку постачає в понад 20 країн світу.

За словами власника компанії Анатолія Мартинова, основними складовими успіху «ОПТІМУС АГРО» є вигідні інвестиції в переробні потужності та їх модернізацію, формування розгалуженої елеваторної мережі, створення репутації надійного ділового партнера та ефективна командна робота протягом 25-ти років.

Історія компанії почалася в 1994 р. з реалізації та обміну ПММ на сільгосппродукцію в Дніпропетровській та Запорізькій областях. Основним товаром придбання були насіння соняшнику, які за договором давальницької переробки поставлялися на «Запорізький оліяжиркомбінат». Результатом успішної діяльності стало придбання у 1997 р. контрольного пакета акцій ЗОЖК.

«ОПТІМУС АГРО» розвивався та нарощував оберти. Завдяки придбанню у 1999 р. перших 8 елеваторів, з'явилася можливість розвивати бізнес зі зберігання та реалізації сільгосппродукції. З цього періоду компанія почала демонструвати динамічне зростання, зберігаючи швидкі темпи розвитку і сьогодні.
Компанія має багаторічний досвід роботи з такими компаніями-сільгоспвиробниками як «Агротрейд», «Агрейн», «Фрідом Фарм Інтернешнл», Landfort, Ukrlandfarming і багатьма іншими агропідприємствами, а також партнерами-покупцями продукції Cargill Ukraine, COFCO Agri Ukraine, ADM Ukraine, Glencore, «Альфа-Трейдінг Україна» та іншими міжнародними та українськими підприємствами.

У найближчих планах «ОПТІМУС АГРО» генерація власної електроенергії на Запорізькому ОЕЗ, мультіпереробка, будівництво ємностей для зберігання сільгосппродукції, реалізація нафтопродуктів сільгоспвиробникам та розвиток трейдингу зернових.
Елеваторний напрямок
Придбані на початковому етапі елеватори призначалися для забезпечення закупівлі та зберігання власної сировини, що переробляється на ОЕЗ. Географія елеваторів та логістична складова були основними факторами під час їх вибору.
На сьогоднішній день компанія має 14 елеваторів силосного та підлогового зберігання. Елеватори «ОПТІМУС АГРО» працюють з усіма культурами. Кожне підприємство робить 2-3 оберти в рік. Практично на всіх об'єктах є можливість виконувати маршрутні відправки, основна частина яких здійснюється залізничним транспортом. Компанія має контракти з портами Миколаєва, Южного, Одеси.


За словами керівника елеваторного напрямку Максима Конопатенко, елеватори компанії не є дотаційними і за рахунок власного прибутку повністю забезпечують свою операційну діяльність та інвестиції в модернізацію.
«Ми планомірно купуємо сепаратори, замінюємо транспорт, норії, конвеєри. Були придбані залізничні ваги, які можуть зважувати залізничний транспорт з відстанню між осями 18 м. У цьому році ми закупили два сепаратора БСХ-300, які дозволяють більш ефективно боротися з амброзією в кукурудзі. Крім цього, найближчим часом буде збільшена швидкість відвантаження маршрутів»

Максим Конопатенко
Керівник елеваторного напрямку
Основне завдання елеваторного напрямку «ОПТІМУС АГРО» — залучення більшої кількості клієнтів за рахунок поліпшення якості послуг, що надаються,та зниження їх вартості. Для цього менеджмент постійно працює над вдосконаленням процесів на всіх етапах діяльності від приймання до відвантаження сільгосппродукції, модернізацією устаткування та оптимізацією собівартості.
Якість сировини
Основною сировиною для переробки «ОПТІМУС АГРО» є соняшник. За словами керівника департаменту якості Ольги Жиган, компанія може приймати сировину практично будь-якої якості і завдяки наявності власних елеваторів формувати відвантажувальні партії з рівними стабільними якісними показниками.

Для визначення якості високоолеїнового соняшнику елеватори забезпечені портативними рефрактометрами ATAGO, що дозволяють проводити експрес-аналізи вмісту олеїнової кислоти в кожній транспортній одиниці. Крім того, після формування партій, проби відбираються та відправляються до випробувальної лабораторії ЗОЕЗ, яка підтверджує фактичну якість та вміст олеїнової кислоти арбітражним методом.
У «ОПТІМУС АГРО» розроблена і впроваджена система менеджменту безпеки та якості харчової продукції та кормів. Підприємство пройшло сертифікацію згідно з вимогами стандарту ISO 22000:2018, GMP+B2 (виробництво кормів) і GMP+B3 (торгівля, зберігання, відвантаження кормів). Виробництво сертифіковане також за стандартами KOSHER і HALAL. Все це дозволяє компанії відповідати міжнародним вимогам щодо якості та безпеки, бути конкурентними на міжнародному ринку.
Запорізький ОЕЗ
Запорізький олійноекстракційний завод почав свою роботу в далекому 1947 р. До моменту придбання контрольного пакета акцій заводу потужності з переробки насіння становили 800 тон на добу. Однак компанія планувала збільшити виробництво та займалася модернізацією виробництва. У 2010 р. було запущено нове виробництво з переробкою до 1,8 тис. т на добу. Надалі завод нарощував виробничі потужності, і на сьогоднішній день його сумарна продуктивність становить 2,8 тис. т на добу.
«На даному етапі Запорізький ОЕЗ має потужності з переробки насіння соняшнику 900 тис. т на рік і входить в ТОП-5 компаній-виробників нерафінованої соняшникової олії та шроту в Україні. У 2019 ми випустили 368 тис. т олії та близько 332 тис. т шроту. Це відповідно на 5% і на 2% більше в порівнянні з результатами попереднього року»

Андрій Закерничний
Директор ЗОЕЗ
У планах проведення реконструкції старого виробництва шляхом збільшення потужності до 1,2 тис. т на добу, що сумарно дозволить переробляти до 1 млн т насіння соняшнику на рік. Модернізація дозволить крім насіння соняшнику також переробляти такі культури як рапс та сою. У 2019 р. ємність складів для зберігання насіння соняшнику на ОЕЗ була збільшена на 33%, побудовані два силоси по 10 тис. куб. м. з додатковим автомобілерозвантажувачем. У найближчих планах заводу збільшення складів для зберігання сировини та готової продукції до 60 тис. т.

Одним з пріоритетних завдань ЗОЕЗ є перехід на повне забезпечення потреб електроенергією власного виробництва.
«У 2015 р. ввели в експлуатацію ТЕЦ продуктивністю 50 тн. пари на годину, встановили протитискову парову турбіну Howden, потужністю 4,2 МВт. У 2018 р. провели модернізацію ТЕЦ, на 2-х котлах встановили обдувальні апарати ClideBergemann для збільшення міжсервісних інтервалів та отримання стабільного вироблення пари з максимальною продуктивністю. У 2019 р. ми модернізували польський паровий котел Rafako, який працював на суміші газу та лушпиння, під спалювання тільки лушпиння. І сьогодні ми на 100% забезпечені тепловою енергією, виробленою з власної сировини, таким чином природний газ став резервним видом палива. У поточному році буде проведений масштабний енергоаудит підприємства для оптимізації енерговитрат та подальшого підвищення енергонезалежності підприємства. У планах компанії реалізація проекту з встановлення додаткової конденсаційної парової турбіни 3 МВт»

Андрій Закерничний
Директор ЗОЕЗ
Забезпечення сировиною
За словами керівника відділу закупівель Валерія Журавля, забезпечити переробний завод такого масштабу сировиною завдання не з простих. Однак, завдяки злагодженій роботі комерційного та фінансового департаментів, відділ справляється з цим завданням.
«Конкурентною перевагою «ОПТІМУС АГРО» є максимальна увага до потреб клієнтів: можливість визначення якості на току, краща пропозиція за ціною, швидка оплата та відвантаження товару. Крім цього, не менш важливий фактор успіху – особистісні відносини з контрагентами, які побудувалися за багато років роботи, допомогли створити репутацію та завоювати довіру серед аграріїв. Відділ закупівель здійснює діяльність на ЗОЕЗ, власних та сторонніх елеваторах, а також на токах сільгоспвиробників. Для збільшення обсягу закупівель ми розширюємо нашу клієнтську базу та активно здійснюємо закупівлі за форвардними контрактами»

Валерій Журавель
Керівник відділу закупівель
На сьогоднішній день «ОПТІМУС АГРО» працює з близько 1900 сільгоспвиробниками, причому обсяг продукції, що постачається не є визначальним фактором. Закупівлі можуть проводитися будь-якими партіями, аж до машинних норм.
Експорт продукції
«ОПТІМУС АГРО» — експортоорієнтована компанія. У 2019 р. частка експорту склала 84% в обсягах загальної реалізації продукції. Загалом цей відсоток коливається в межах 80-95% в залежності від кон'юнктури ринку. Географія експорту продукції компанії досить широка. Олія соняшникова нерафінована в основному відвантажується через українські порти до Франції, Нідерландів, Греції, Італії, Іспанії, Індії, Китаю, Непал, Катар, ОАЕ та інші країни. Шрот гранульований та негранульований (використовується в якості добавки до кормів для тваринництва) експортується до Польщі, Білорусі, Іспанії, Франції, Китаю, Малайзії, М'янми, В'єтнаму, Таїланду, Марокко та інших країн.
«У поточному сезоні використовуємо можливість транспортування шроту річкою Дніпро з Запорізького річкового порту, що дозволяє істотно знизити вартість доставки продукції кінцевому покупцеві. Перспективним напрямком відвантажень шроту в поточному сезоні по праву можна вважати завантаження контейнерів безпосередньо на заводі з подальшим відправленням «замитненого» контейнера автомобільним або залізничним транспортом в порт. Лузгу соняшнику гранульовану (використовується як паливо) відвантажуємо до Польщі», — повідомляє комерційний директор Сергій Гришин.

Сергій Гришин
Комерційний директор
Своєчасне виконання як зовнішньоекономічних, так і контрактів всередині України, є одним з найважливіших пріоритетів діяльності «ОПТІМУС АГРО».
«Розробку стратегії розвитку та загальне керівництво діяльністю здійснює власник компанії, моє ж завдання в якості генерального директора – організувати ефективну роботу усіх структурних підрозділів, забезпечити фінансовий результат та сприятливий клімат в колективі»

Олена Буркатовська
Генеральний директор
За словами генерального директора «ОПТІМУС АГРО», професійна робота співробітників компанії та підтримка партнерів дозволить і надалі зберігати лідерські позиції серед агропідприємств України.